Call To Arms 2013

Call to Arms 2013 Results

DBMM 28mm

1=. Vince Cholewa, Early Imperial Roman, 73 points
1=. Gary Lewis, French Ordonnance, 73
3. Mark Pickup, Navaresse, 60
4. Andrew Bennetts, Carolingian, 58
5. Richard Fields, Sea Peoples, 51
6. Peter Noble, Classical Indian, 49
7. Brent Senior Partridge, Ming Chinese, 37
8=. Alastair Duncan, Hussite, 36
8=. John van den Hoeven, Kushan, 36
10. Richard Mason, New Kingdom Egyptian, 25

Best Army: Gary Lewis for his French heavy metal supported by Swiss. Richard Fields won the trophy for general slayer (of enemy generals)

 

Flames of War 15mm

First Place – Simon McBeth
Second Place – Cameron Wansbrough
Third Place – Brian Trott
Best Painted – Bob Pearce
Best Sport – Joshua Kennedy
For full results see the attachment FOW at CTA 2013 (at bottom of page)

War Machine

 Name Faction Wins Ctrl Points Army Points Killed
1 Will Wijnveld Protectorate of Menoth 6 25 300
2 Luke Brimblecombe Khador 6 30 234
3 Peter Williamson Skorne 5 24 180
4 Nick Garden Trolls 5 26 188
5 Joshua Warne Legion of Everblight 5 20 211
6 Adam Oakson Skorne 5 11 172
7 David Stent Cryx 4 25 151
8 Daryl Painter Cryx 4 24 233
9 Michael Snook Cryx 4 20 224
10 Luke Harvey Trolls 4 17 222
11 Chris Watts Cygnar 4 17 140
12 Chris Ford Retribution of Scyrah 4 16 198
13 Rob Van Der Wal Legion of Everblight 4 16 185
14 Tony Dijkstra Circle 4 15 167
15 Mike Thorn Mercenaries 4 10 161
16 Chris Baker Convergence of Cyriss 4 8 191
17 James (JJ) Glover Legion of Everblight 4 8 187
18 Scott Avery Mercenaries 4 8 166
19 Matthew Hassall Circle 3 14 201
20 Richard (Rick)Thomas Cygnar 3 13 12821 Chris Otton Cryx 3 13 94
22 Iain Johnston Circle 3 12 198
23 David Dawn Cryx 3 9 141
24 Tony Vodanovich Legion of Everblight 3 5 190
25 Richard Tolley Circle 3 4 133
26 James Kerr Cygnar 2 14 184
27 Mitchell Cowan Retribution of Scyrah 2 13 188
28 Marc Bennet Legion of Everblight 2 11 89
29 Daniel Conlon Skorne 2 9 152
30 Dennis McFaull Cryx 2 8 105
31 Reid Pittams Skorne 1 4 132

 

 Warhammer 40K

Call To Arms 2013 Final Results
Place Name Army  BattlePoints Sports Painting Total
1 G. Burfield Iyanden 57 19.43 15 91.43
2 B. Dee I. Guard 56 19.43 15 90.43
3 C. Stewart I. Guard 49 19.43 13.75 82.18
4 D. Hodgetts Tau 54 16.75 11.25 82
5 C. Parlato Daemons 48 20 13.75 81.75
6 P. Rundlett D. Angels 45 20 13.75 78.75
7 A. Allan Tau 45 16.75 13.75 77.5
8 J. Green Chaos 41 20 13.75 74.75
9 L. Forrest Tyranids 39 20 15 74
10 R. Pike Iyanden 37 19.43 13.34 69.77
11 N. Pihama Tau 38 20 10 68
12 D. Adamson G. Knight 30 20 13.75 63.75
13 A. Twose D. Angels 36 14.74 9.17 59.91
14 K. Jackson Eldar 29 20 9.17 58.17
15 M. Talks S. Marines 28 18.76 8.75 54.51
16 S. Engerbretsen Salamanders 26 18.76 7.5 52.26
17 P. Darby Chaos 28 16 9.17 49.17

 

First Overall Glen Burfield
Second Overall Brendan Dee
Third Overall Craig Stewart
Best Presented Glen Burfield
Best Sportsman Nathaniel Pihama

 

Warhammer Fantasy Battle

Results are posted on Pete Dunn’s Fields of Blood webpage.  Link   (opens in a new window)

Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Both comments and trackbacks are currently closed.